Son yıllarda giderek artan akıllı telefon fiyatları yüzünden pek çok kişi satın aldığı telefona çok iyi bakmak istiyor. Cihazın masraf çıkarmaması ve kullanım ömrünün kısalmaması için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Eskişehir’de telefon bakımı ve tamiri yapan Hıdır Yıldız, müşterilerin en çok batarya sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Marka ve model fark etmeksizin telefonun pili sıkıntı yaşadığında yeni bataryalar kullanıcılara pahalıya patlıyor.

Mobil Cihazları Şarjda Kullanmayın

Telefon kullanımında hemen hemen herkesin yaptığı hatalardan bahseden Yıldız, mobil cihazların şarj olurken kullanılmaması gerektiğini söyledi. Şarja takılıyken telefon kullanmanın batarya ömrünü büyük ölçüde azalttığını söyleyen Yıldız “Bir insan nasıl yemek yerken çalışamaz ise telefonun da şarja takılı haldeyken kullanılmaması gerekiyor. Bu durumda cihazda ters gerilim yaşanabilir ve bataryayı yakabilir.” uyarısında bulundu. Kullanım hataları dışında telefonu şarj ederken de yapılan bazı hatalar pil ömrünü kısaltıp tüketiciye yeni masraflar çıkarıyor.

Doğru Şarj Aleti Seçimi Önemli

Telefonu şarj ederken marka ve modele uyumlu şarj aleti seçilmesi gerektiğini hatırlatan Yıldız şunları söyledi: “Doğru şarj aletini seçmeye özen göstermeliyiz. Şarj cihazları genel olarak 5 volt ile çalışır ve telefonlarda ona göre uyumludur. Ancak bilinmeyen markalardan alacağınız cihazların volt değerinin yanlış olması durumunda telefonunuzu bozmaya kadar götürebilecek sıkıntılar yaşatabilir.” Bu nedenle akıllı telefon şarj ederken yan sanayi şarj aletleri yerine orijinal markalı ürünlerin kullanılması gerekiyor.

Elektrik Kesintisi Bataryayı Bozuyor

Akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların akşamdan sabaha kadar prize takılı bir şekilde durmaması gerektiğini hatırlatan Yıldız, bu şekilde çok cihazın arızalandığını açıkladı: “Mobil cihazlar akşamdan sabaha kadar prize takılı bir şekilde duruyor. Uzun süre tam şarjda durması batarya ömrünü azaltabilir. Yanı sıra gece saatlerinde elektrik şebekelerinde yapılan bakımlarda elektrikler gidip gelebiliyor ve bundan dolayı da telefonlar zarar görebiliyor.”

Batarya Ömrünü Uzatmanın Yöntemleri

Yeni teknoloji bataryalarda lityum teknolojisi kullanıldığı için şarja takıp çıkarmak zarar vermiyor. Bu yüzden telefonu şarja takılı halde kullanmamak, sabaha kadar şarjda bırakmamak ve doğru şarj cihazını kullanmak büyük önem taşıyor. Bunlara dikkat eden kullanıcılar batarya ömrünü 6 yıla kadar uzatma imkanı ve masrafsız kullanım avantajı elde ediyor.

Hıdır Yıldız son olarak yeni telefonların çok kısa sürede servis uyarısı verdiğini ve bunun sebebinin firmalar olduğunu belirtti: “Yeni telefonlar çok kısa sürede servis uyarısı veriyor. Bazı markalar yaptığı yeni güncellemeler ile bataryaların kolayca tükenmesini sağlıyor.

Yeni telefonlarda yüzde 74’ten sonra batarya değişmesi gerektiğine dair uyarı geliyor. Batarya değişimi garanti kapsamında sayılması gerekiyor.”

Editör: Uşak Son Dakika