Apple Store’den Kaldırılan Uygulamalar

Apple yapmış olduğu açıklama ile ChatGPT ve bunun gibi hizmetler sunan yüzden daha fazla uygulamasını Çin’de yer alan mağazasından kaldırdı. Ülke genelinde iki hafta içinde jeneratif yapay zekâ ile alakalı yeni düzenlemeler yürürlüğe girecek. Çin mobil uygulama analiz platformu Qimai içinde yer alan verilere göre uygulamaların hepsi Çin’in Apple Store üzerinden kaldırıldı.

İFlyTek tarafından geliştirilen ve ChatGPT gibi hizmetler sunan Spark yüksek profilli bir lansmana sahip olmasına karşın kaldırılan uygulamalar arasında yerini aldı. Qimai kayıtlarına göre ChatGBT uygulamasının yanı sıra chatbot, al çeviri ve yazma hizmetleri veren ve kaldırılmadan önce Çin Apple Store kapsamında ücretli uygulama listesinde 9. sırada bulunan son derece popüler olan ChatGAİ Plus da bulunuyordu.

Uygulamaların Kaldırılma Sebebi

Çin de kaldırılan zekâ uygulamalarından biri olan OpenCat arkasındda yer alan geliştirici Zhenlu Zuo’nun önce X’te paylaştıkları bir ekran görüntüsüne göre Apple tarafından geliştiricilere gönderilen bir bildirim içeriğinde derin sentez teknolojileri ve jeneratif yapay zekâ ile alakalı daha sıkı düzenlemelere üzerinden Çin’de yasa dışı içerik içerdikleri için uygulamaların kaldırıldı. Ayrıca Apple geliştiricileri Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı bu tür hizmetleri sunmalarına izin veren bir lisans almak içinde yer alarak Ocak ayında yürürlüğe giren İnternet Bilgi hizmeti adına Derin Sentez İdari Hükümlere uyulması konusuna çağrı yapıldı.

Çin siber Uzay İdaresi ve MIIT içinde olmak üzere yedi Çinli düzenleyici ortak olarak hazırlanan üretken yapay zekâ modellerine dair dünyanın en erken ve ince ayrıntılı yönetmeliğini yayınladı. Yapay zekâ odaklı araştırma şirketi olan Zhidongxi yayınladığı rapor kapsamında bu yılın ilk yarısında ülkede 22 üretken yapay zekâ start- up fon aldığını ve bu durumun dünyada yer alan en büyük sayı olduğu konusunda detaylı olarak açıklamalar yapıldı.

Editör: Uşak Son Dakika