Bilgisayar oyunlarına olan ilgi her geçen gün artıyor. Günümüzde gelişmiş donanımlarla oyunlarda alınan performans daha da yükseliyor. NVIDIA ve AMD gibi geliştiriciler artık uygulamalarının içine FPS gösterme özelliğini eklemeye başladı. Oyun oynayan herkesin anlamını bildiği FPS saniye başına görüntülenen kare sayısıdır. FPS değeri arttıkça akıcılık daha da artacaktır. Oyunlarda FPS değerinin belli bir oranın altına düşmesi, tüm oyun keyfinin kötü olmasına neden olabilir.

FPS değerinin yüksek tutmak için farklı yöntemler bulunur. İlk olarak sağlıklı donanımlara sahip olmanız gerekir. Oynayacağınız oyunun sistem gereksinimleri, mevcut donanımınızın çok üzerinde bulunuyorsa grafik ayarlarını buna göre yapmalısınız. Aksi durumda FPS düşüşü kaçınılmaz olacaktır. Oyun içerisinde FPS’i alıp alamadığınızı tespit etmek için FPS gösterme aracına ihtiyacınız bulunuyor. Bazı oyunlar bu desteği verse de birçok oyunda bu araçlar yerleşik olarak bulunmuyor. Bu nedenle oyuncular FPS gösterme işlevini yerine getiren uygulamalara göz atıyor.

Xbox Game Bar Üzerinden FPS Görme

Windows 11 ve 10 içerisinde yerleşik olarak bulunan Xbox Game Bar oyun odaklı araçlardan bir tanesidir. FPS sayaç özelliği de bu uygulama içerisinde bulunuyor. FPS sayacını görüntülemek için;

·       Xbox Game Bar uygulamasını açın.

·       CPU, GPU, VRAM ve RAM bölümlerinin altında FPS sayacını görebilirsiniz.

·       FPS sayacı görünmüyorsa, üst tarafta yer alan ‘Performans’ düğmesine tıklayın.

Xbox Game Bar, FPS hızlarını en iyi şekilde görüntülemenizi sağlıyor. Oyuna geri döndüğünüz zaman FPS sayacı kapanacaktır. Grafik ayarlarınızı değiştirmek istiyorsanız FPS sayacını ekranın herhangi bir yerine sabitleyebilrsiniz.

Steam ÜZereinden FPS Görme

Steam’in masaüstü uygulaması, oyunların FPS hızlarını takip etmenizi sağlıyor. Bununla beraber Steam dışındaki kaynaklardan indirdiğiniz oyunlarda da bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Bunun için;

·       Steam.exe’yi çalıştırın,

·       Ayarlar’ı seçin,

·       Oyun İçi sekmesini seçin,

·       ‘Steam Arayüzünü Etkinleştir’ bölümüne tıklayın,

·       Oyun içinde ekranın herhangi bir köşesine konumlandırın.

Akıcı oyun deneyimi için FPS önemli konulardan bir tanesidir. FPS değerlerini yakından takip etmek için yazımızdaki yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika