Saç bakımı rutinin en temel parçası saç yıkamaktan geçiyor. Yıkanmış ve temiz saçlar iyi görünmenin yanı sıra saçın ihtiyacı olan bakımı da almış oluyor. Saçın canlı, sağlıklı ve parlak görünmesi için düzenli aralıklarla yıkanması gerekiyor. Saç yıkamak, saça su tutup şampuanla köpürtmek olarak görülse de aslında bundan çok daha fazlasıdır. Saçınızın daha parlak ve canlı görünmesini istiyorsanız saç yıkama sürecine önem vermeli ve bazı detaylara özen göstermelisiniz.

Güzel ve Sağlıklı Saçların Formülü

Her daim ilgi çeken ve sağlıklı saçlara sahip olmak için dengeli ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra saç bakımı uygulamanız ve boya gibi kimyasal işlemlerden uzak durmanız da gereklidir. Saç sağlığını korumak için bazı saç bakım hatalarından uzak durmanız tavsiye edilir. Özellikle saçları yıkarken dikkatli ve bilinçli hareket etmek saç bakım rutininde ayrı bir önem taşır. Saçları yıkarken yapılan en sık hataları yapıyorsanız saçınıza daha fazla zarar vermeden bunlardan kurtulmanız önerilir.

Saç Yıkarken Yapılan En Büyük Hatalar

Saçları yıkarken herkesin dikkatsiz biçimde yaptığı hataların başında kuru saça şampuan dökmek gelir. Şampuanı köpürtmeden önce saçı tamamen suyla ıslatmak önemlidir. Nemli saçlarda şampuan daha iyi köpürür ve saçın her bölgesine temas ederek temizlik sağlar. Kuru saça şampuan uygulandığında saç derisi daha fazla kirlenir ve kepek sorununa davetiye çıkarabilir.

Şampuan miktarını ayarlama konusunda da dikkatli olunması gerekir. Pek çok kişi fazla şampuan dökerek saçının daha temiz ve nemli hale geleceğini düşünüyor. Ancak doğru miktarda şampuan ve saç kremi kullanılmadığında saçın doğal dengesi çabucak bozulabilir. Nemini kaybeden saçları dökülme ve cansız görünme riski ile karşı karşıya kalır. Fazla saç kremi kullanmak da saçların yağlı görünmesine sebep olacaktır.

Saç Bakımında En Önemli Detaylar

Saç dökülmesi şikayetiniz varsa duştan önce saçlarınızı taramanız tavsiye edilir. Dolaşan saçlar yıkama sırasında çekiştirerek açılmaya çalışıldığı zaman daha çabuk kırılır ve kopar. Pürüzsüz saçlara şampuan uygulamak için duşa girmeden önce saç fırçası ile taranması ve ayrıştırılması önerilir. Saçı her gün yıkamam bilinenin aksine saç sağlığına zarar verir. Saç için koruyucu bariyer görevi üstlenen doğal yağlar saçın beslenmesi açısından önemlidir.

Saçları kırılmaya ve dökülmeye karşı koruyan bu yağlar aşırı yıkama yapıldığında kaybolur. Örneğin her gün şampuan kullanılırsa saç kuru, donuk ve elektriklenmiş bir gönüm kazanır. En iyi saç bakım sonuçlarına ulaşmak için saçı haftada bir veya iki kez hafif şampuanla yıkamak önem taşır.

Editör: Hidayet Kıran