Yüksek sıcaklıklarda birçok kişinin aklında uyku problemleri bulunuyor.

Uykunun önemi herkes tarafından iyi biliyor. İyi bir uyku için ortalama sıcaklığın 17-21 derecelerde olması gerekir. Oda sıcaklığı yüksek olduğu zaman uyku sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Sıcak Havalarda Nasıl Uyuyabiliriz?

Yaz aylarında oda sıcaklığını düşürüp vücut ısımızı düzenlerseniz daha kolay uykuya dalabilirsiniz. Yaz aylarında şu yöntemleri kullanarak sağlıklı bir şekilde uyuyabilirsiniz.

1.    Duş Alın

Duş aldığınız zaman vücudunuz soğumaya başlar. Ilık bir duştan sonra vücut ısınız düşerse daha kolay uykuya dalabilirsiniz. Sıcak bir duş vücudunuzu da rahatlatacaktır.

2.    Soğuk Örtü Kullanın

Yatak örtünüzü, yastık kılıfınızı veya çoraplarınızı buzdolabında bekletebilirsiniz. Bu uygulama sıcak havalarda vücut ısınızı düşürmenizi sağlayacaktır.

3.    Uyku Pozisyonuna Dikkat Edin

Uyku pozisyonu da vücut ısısını düşüren önemli konulardan bir tanesidir. Çok kapanık bir pozisyonda uyursanız vücut ısısını yükseltirsiniz.

4.    Soğuk Su İçin

Uyurken yanınızda bardak soğuk su bulundurmanız tavsiye edilir. Yatmadan önce suyu fazla tüketmemeye özen gösterin.

5.    Yastığı Değiştirin

Eskimiş yatak ve yatıklar uyku kalitenizi etkileyebilir. Bu yüzden yastıkları düzenli olarak değiştirin.

6.    Buz Torbası Kullanın

Yattığınız zaman soğuk bir bez veya buz torbasıyla eklem yerlerinizi soğutarak vücut ısınızı düşürebilirsiniz.

7.    Vantilatör Kullanın

Odayı daha serin hale getirmek isterseniz fan kullanabilirsiniz. Fakat bu cihazı çok yüksek ayarlarda kullanmamaya özen gösterin. Ses konusunda hassassanız bulunuyorsa sessiz bir fan tercih edebilirsiniz.

8.    Yemeğe Dikkat Edin

Yağlı, karbonhidratlı ve baharatlı yiyecekler yaz aylarında sizler fazlasıyla terletebiliyor. Yatmadan uzun süre salata, meyve, balık gibi hafif yiyecekler tercih etmelisiniz.

9.    Perdeleri Kapatın

Oda içerisine güneş vurmaya başladığında yüzeyler ısınmaya başlar. Bu yüzden perdelerinizi kapatmanız gerekir. Perdelerinizi öğleden sonra kapatarak odanızın fazla ısınmamasını sağlayabilirsiniz.

Havanın sıcaklığıyla beraber genetik özelliklerimiz de sıcakları fazla hissetmenize neden olabilir. Sıcak havalarda uyumanın ipuçlarından yararlanarak sizde sağlıklı bir şekilde uyku kalitenizi koruyabilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika