Windows bilgisayarlar üzerinde yavaşlama problemleri yaşıyorsanız bazı önlemler alabilirsiniz. Bilgisayarınız eskisi gibi hızlı açılmıyorsa şu adımları kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Hızı Nasıl Arttırılır?

Bilgisayarlar zaman zaman yavaşlama problemi ile karşılaşabiliyor. Bilgisayarlarında yavaşlama fark eden kullanıcılar hızlandırmak için neler yapabilir?

Otomatik Başlayan Programları Kontrol Edin

Bilgisayarınızı açtığınız zaman otomatik olarak başlayan bazı programlar bulunuyor. Bu uygulamalar nedeniyle bilgisayarınız daha geç açılabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için 'Görev Yöneticisi' seçeneğini tıklayın. Açılan pencere üzerinde bulunan 'Başlangıç' sekmesine tıklayın. Bu bölümde bilgisayarınızın ilk açıldığında otomatik olarak başlattığı programlar bulunacaktır.

Windows İpuçlarını Durdurun

Windows bilgisayarınızı yavaşlatan konulardan bir tanesi de 'İpuçları ve püf noktalar'dır. Bu özelliği devre dışı bırakmak için 'Başlat' bölümüne gelin. 'Ayarlar' üzerinden 'Sistem' sekmesine geçiş yapın. Buradan 'Bildirimler ve İşlemler' seçeneğini seçin. Seçeneği devre dışı bırakın.

Disk Temizleyin

Bilgisayarınızı hızlandırmak kullanılacak yöntemlerden bir tanesi de gereksiz dosyaları silmektir. Bu dosyaları silmek için yine 'Başlat' üzerinden 'Disk Temizleme' yazın. Daha sonra verileri silin.

Gereksiz Programları Bilgisayardan Kaldırın

Bilgisayarda gerekli uygulamalar yüklü olabiliyor. Bu uygulamalar arka planda çalışması nedeniyle bilgisayarınızı yavaşlatıyor. Bu sorunun önüne geçmek için 'Başlat' bölümünden 'Denetim Masası'na giriş yapın. Daha sonra 'Programlar' bölümüne tıklayarak üçüncü parti uygulamaları kaldırın.

Bilgisayar Görünümünü Özelleştirin

Bilgisayarın masaüstünde yer alan dosyalar her açtığınızda tekrar yüklenmesi gerekir. Bu durum bilgisayarınızın geç açılmasına neden olabilir. Performansı arttırmak için ve bilgisayarınızın daha hızlı açılması için uygulamaları tek dosyaya toplayın.

Bilgisayarlar her alanda kullanılan cihazlardan bir tanesidir. Bilgisayarlarda bazı durumlarda hız kaybı görülebilir. Bu tür sorunlarda insanlar bilgisayarlarını hızlandırmak ister.

Gündelik ve iş hayatımızda sıklıkla kullandığımı bilgisayarınız yavaşladıysa yazımızda yer alan adımları uygulayabilirsiniz. Kişisel araçlardan biri olan bilgisayarlar, zaman zaman normal performanslarından daha düşük bir seviyeye düşebilir. Bilgisayarlar eski sürüm, güncelleme yapılmaması ya da arka plan nedeniyle yavaşlayabilir. Bu tüm durumlarla karşılan kullanıcılar yavaşlayan bilgisayarları hızlandırmak ister. Bilgisayar hızlandırma tekniklerinden yararlanarak en iyi sonucu alabilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika